Etyka

Teksty poświęcone etycznym aspektom larpingu.

Polish (Poland)English (United Kingdom)


Larpy Argos

Etyka
Bezpieczeństwo na larpie

dobre praktyki odnośnie bezpieczeństwa podczas larpów

Paweł Jasiński

Tak samo jak przebieg całego larpa, bezpieczeństwo na grze jest wynikiem współpracy organizatorów i uczestników - dlatego w poniższym tekście znajdą się fragmenty adresowane zarówno do jednych jak i drugich.

Jako organizatorzy proponujemy graczom zasady czy umowę społeczną, identyfikujemy i usuwamy zagrożenia, informujemy o niebezpieczeństwach, jak również nadzorujemy przebieg gry i reagujemy w razie zagrożeń. W ten sposób tworzymy kulturę bezpieczeństwa na larpie.

Więcej…
 
Stand up to bullies

nękanie w polskim środowisku larpowym

 

Wpis poświęcony jest tematowi nękania (bullying) w polskim środowisku larpowym. Problem jest chyba tak stary, jak samo środowisko.  Od przybliżenia ogólnej skali problemu.

Edyt 09.02.2017: Z artykułu usunąłem screeny i opisy dwóch przytaczanych w momencie publikacji przypadków nękania. Cel ich opublikowania został spełniony. W dalszym dyskursie na temat nękania, bardziej merytorycznym, w którym uczestniczą również autorzy umieszczonych wpisów, stała publiczna obecność tych materiałów nie posłużyłaby swobodzie wymiany poglądów.

Więcej…
 
Gwałt na larpie dla opornych

W czasie niedawno minionym temat gwałtów w rpg i larpach został przewałkowany głośno i na wiele sposobów. Mieliśmy okazję się dowiedzieć że gwałty w grach fabularnych zdarzać się mogą, jak bronić się przed naruszającymi psychiczną strefę bezpieczeństwa zakusami mistrza gry, jak asertywnie komunikować że naprawdę, ale to naprawdę, nie ma się ochoty zostać zgwałconym. Z komunikacji tej wyłania się obraz motywu przemocy seksualnej wpychanej do gry jako pewien rodzaj natręctwa emgów, nie mającego znaczenia dla fabuły, stanowiący próbę taniego dostarczenia „mocniejszych wrażeń” - w najlepszym wypadku. Głosem, którego we wspomnianym dyskursie, zdaniem niżej podpisanego, brakowało, była próba odpowiedzi na pytanie „to jak gwałcić, żeby było dobrze?”. Jak wprowadzić przemoc lub wykorzystanie seksualne, do naszego larpa / sesji rpg, żeby dramaturgia i fabuła na tym zyskały, a współgracze zakończyli grę bez traumy? Próbą odpowiedzenia na to pytanie jest niniejszy artykulik.

 

Więcej…
 
Złe Gry

Hasło „larp kontrowersyjny” pojawia się ostatnio coraz częściej, pytanie czy „takie rzeczy” należy w grze umieszczać daje się słyszeć raz po raz na forach i fanpejdżach. Larpy rozszerzając swoje formy realizacji, zaczynają, czy też niebawem zaczną, dotykać znanych już form związanych z odgrywaniem ról i interakcją. Można więc pokusić się o próbę określenia kilku obszarów w obrębie których nad aspektem etycznym gry należałoby się przynajmniej zastanowić.

Więcej…
 Zostańmy w kontakcie!

  • Profil Akademii Argos na Facebooku
  • larpowy kanał Argos w Youtube