Larp design

Artykuły o projektowaniu larpów

Polish (Poland)English (United Kingdom)


Larpy Argos

Design
What is a meaningful play?

meaningful play in larps

Kamil Bartczak

The problem of how much power should participant have over the gameplay, plot, development of own character, is complex and already widely discussed.  Player’s causality tends to be radically different from larp to larp, same as larpwriters’ opinions on the topic. On the one hand, numerous games are designed to maximize magnitude of consequences of players' actions. On the other, multiple larps have predetermined endings and arranged scenes. Some games tend to leave characters completely free to be shaped by players, other hardcode heroes' personality and motivation so not major deviation from a set design is possible. Each of these approaches proves to be able to lead to a great larp experience. At the same time when a larp turns out to be a disappointment lack of players’ causality is frequently brought up as the possible reason. So, how much power over a larp player should have? What is the determining factor to adjust player’s causality level to be right for our design?

Read more...
 
Postaci kobiet w larpach - o co zadbać?
There are no translations available.

postaci kobiece w larpach

Wpis stanowi polemikę z bardzo ciekawym artykułem Andrzeja Pierzchały, poświęconym tworzeniu postaci kobiet w larpach historycznych. Zwraca on uwagę na problem iż role kobiece są w takich (i wielu innych) settingach mniej atrakcyjne dla uczestników i obdarzone mniejszym wpływem na grę, oraz proponuje rozwiązanie. Całkowicie zgadzając się z tezą i propozycją wpisu Andrzeja, wydaje mi się jednak że jest tu kilka elementów wartych dodania. A jako że trochę nad tym zagadnieniem się w Argosie zastanawialiśmy, napisałem ten artykuł.

Read more...
 
Using Power Fantasy for Good
There are no translations available.

Kamil's article about concept of power fantasy, and its presence in larps was published on Lizzy Stark's blog, Leaving Mundania.

 
Magia godna wiary
There are no translations available.

magia na larpachWszechobecna w fantastyce magia jest przedstawiana na różne sposoby, co dziedziczone jest przez larpy i gry RPG. W tym artykule poszukamy sposobów na uczynienie magii występującej w naszych grach bardziej emocjonującej, przekonującej, a jeżeli to możliwe – wiarygodnej. Innymi słowy, poszukamy sposobów odejścia od magii jako technologio-podobnej metody wpływu na rzeczywistość (np. poprzez przyzywanie „nawałnicy błyskawic seryjnych”), czy zestawu supermocy którymi obdarzeni są komiksowi bohaterowie. Owszem, takie rozumienie magii występuje w kanonicznych dziełach na których fantastyka jest oparta (jak cudowne cechy rycerzy z Mabinogionu), ale nie to jest powodem dla którego „opowieści o wróżkach” z taką mocą oddziałują na wyobraźnię czytelników.

 

Read more...
 
Larp nie jest gatunkiem literackim
There are no translations available.

Czy miałeś kiedyś pomysł na porywająca, zaskakującą historię? Fabułę tak dobrą, że zrobiony na jej podstawie film byłby kinowym hitem? Świetnie. Nie rób na jej podstawie larpa.

Read more...
 
Achievement unlocked
There are no translations available.

Pewne rozwiązanie zastosowane na larpie "Saga o Ulvedalen" przez Dorotę Kalinę Trojanowską to perełka, którą warto pokazać szerzej. Prosta, pomaga uniknąć uniknąć poważnej bolączki larpów "przechadzankowych" i jeszcze daje dodatkowy fun uczestnikom. Oto lista achievek - możliwych do zrealizowania celów każdej postaci.

Read more...
 
We are giving you violence - presentation

Presentatio - case study of "Fight Club" project, including violence without representation int larps, presented at Knudepunkt 2015, is available here.

 
Dajemy wam przemoc
There are no translations available.

Od zrywania pasków z folii samoprzylepnej do pełnokontaktowej walki na oczach gawiedzi. Ten artykuł to case study projektów „Fight Club”[1] oraz „Fight Night”[2], opisuje ich koncepcje, przebieg, wyciągnięte wnioski. Na powstanie tych eventów i przyjęcie ich, dość radykalnej, koncepcji, złożyły się obserwacje i doświadczenia z larpów dalece wcześniejszych. W celu nakreślenia pełnego obrazu projektu, w tym artykule opisano również rodowód przeprowadzonych gier.
Read more...
 
Mind Sandbox
There are no translations available.

W tym artykule chciałem podzielić się koncepcją larpowego designu, która wyklarowała się po larpie Geas: Pielgrzymka. Najpewniej znajdziemy dotychczasowe realizacje gier które się z tą koncepcją przynajmniej częściowo pokrywają. Stanowi ona pewne rozwinięcie idei 360 stopniowej iluzji, czy high definition larping, skupiającą się nie tyle na tym, co dzieje się w samej grze, ale na tym, jak konstruowane jest przez graczy wyobrażenie diegezy larpa poza zakresem ich obserwacji. Mind Sandbox nie jest więc oryginalną metodyką, powinien być traktowany jako pewien typ designu larpa.

Read more...
 
<< Start < Prev 1 2 3 Next > End >>

Page 1 of 3

Zostańmy w kontakcie!

  • Profil Akademii Argos na Facebooku
  • larpowy kanał Argos w Youtube