Kto jest kim - kasty i frakcje Nowej Komuny

 

Poniższe zestawienie opisuje najważniejsze grupy i osoby składające się na Nową Komunę. Nie są to oczywiście jej wszyscy mieszkańcy, tylko ci, których masz największą szansę znać.

 

 


Komitet Centralny Nowej Komuny

 

Kto to wszystko ogarnia? Zanim przejdziemy do opisu poszczególnych kast i frakcji, warto wspomnieć o komórce, która w Nowej Komunie jest czymś w rodzaju władzy - KCNK. Wyznaczona przez konstytucję centralna jednostka decyzyjna składa się z przedstawicieli trzech kast. Instytut Pokoju i Oświecenia reprezentuje Arcykapłanka - Basia Miauczyńska [Ula Białobrzeska]. Kolektyw Rasta - Big Momma - Krystyna Morze [Kasia Górska]. Godność Wielkiego Pancura na razie wakatuje, znalezienie zastępstwa dla poległego Jabola zajmuje Pierwszej Falandze już trochę  czasu. Na posiedzenia centrkomitetu kasta wysyła na zmianę jednego z kilku reprezentantów. Obecny komitet bywa z tych czy innych powodów krytykowany. Czy to że ileś tam mniejszych grup nie czuje się reprezentowana. Czy to że coś tam w Komunie nie działa, czy czegoś dla kogoś nie starczyło. Niemniej osiągnął też sporo organizacyjnych sukcesów. Jeżeli ma nadejść czas na zmiany - Pierwsze Plenum jest właśnie miejscem na ewentualną zmianę sposobu, w jaki sposób Nowa Komuna będzie rządzona.

 

 

 

 

INSTYTUT POKOJU I OŚWIECENIA

 

Instytut Pokoju i Oświecenia to jeden z trzech filarów Nowej Komuny, skupiony na szerzeniu miłości i pokoju oraz duchowym rozwoju jego członków. To właśnie hipisi zostali architektami Nowej Komuny po swoim pierwszym kontakcie z Jaźnią.

Hipisom przewodzi Arcykapłanka - Basia Miauczyńska [Ula Białobrzeska], która jako jedna z pierwszych dotknęła swoim umysłem Jaźni. Arcykapłanka wydaje się być zupełnie oderwana od rzeczywistości i wiecznie spowita oparami Świętego Maku. Jednocześnie pozostaje w nieprzerwanym kontakcie ze zbiorową nieświadomością ludzkości i zna jej tajemnice, co sprawia, że darzona jest powszechnym szacunkiem i podziwem.


Najważniejszą religią Nowej Komuny jest Kościół Dotyku - Nowoprzywrócony Kult Gai. Doktryna Kościoła zakłada afirmację życia, dążenie do przywrócenia harmonii między człowiekiem a naturą oraz osiągnięcie Oświecenia poprzez dotyk, który jest najczystszą formą poznania. Zwierzchnikami Kościoła są Hanna Sowińska [Agata Godun] oraz Teodor Nieboski [Mateusz Bielski]. Mówi się, że są oni awatarami żeńskiego i męskiego pierwiastka Bogini Gai.

Nie do pominięcia jest też Kapłanka Zwierzątek Własnych, Fauna Podlaska [Ewa Żygadło], pomagająca członkom Nowej Komuny odnaleźć ich zwierzęta mocy.


Muzycznymi idolami hipisów Nowej komuny są The Moonshiners - królowe indie rocka. Ich utwory poruszają tematykę tożsamości, relacji międzyludzkich oraz walki o pokój i zmienianie świata. Choć istnieją już od kilku lat, sławę zdobyli dopiero niedawno, po wydaniu ostatniej płyty “Iluzje”, która wyniosła ich na szczyt popularności. Przełomowy sukces podobno namieszał w zespole i spowodował personalne tarcia. Członkowie zespołu to Marianna “Leah” Górska [Hanna Bielerzewska], Patrycja “Agrest” Kwiatkowska [Marta Szmigiel], Jagna “Ghana” Bobrowska [Natasza Mikołajczak] oraz Filona Tatarkiewicz [Weronika Walczyk].


Siłami zbrojnymi Instytutu Pokoju i Oświecenia jest Armia Nowej Ziemi - organizacja militarna zawiązana przez dr Antoniego Kozłowskiego [Rafał Camlet] jeszcze w starych strukturach armijnych, mająca na celu zmianę sposobu prowadzenia konfliktów zbrojnych, popularyzację pacyfistycznych idei oraz deeskalację działań wojennych na świecie. Głównymi obszarami badań Armii Nowej Ziemi jest szukanie świadomości bytów nieludzkich i zastosowanie jej w warunkach bojowych, prowadzone przez dr Kozłowskiego, oraz wykorzystanie obrzędów i rytuałów religinych pochodzących z różnych kultur w bezprzemocowej walce, prowadzone przez Hugona Marię Wilde [Dracan Dembiński].


Na szukających przemiany czeka Klinika Reprogramowania Psychodelicznego. Pragnący sięgnąć głębiej doznają tu wspomaganego psychodelikami kontaktu z wszechogarniająca jednością, w czym pomoże im inżynier świadomości Paweł “Zefir” Kotowski [Marcin Ziemniak]. Najważniejszą osobą w Klinice jest jednak mistrz Edward Róża [Łukasz Grabowski]. Ten wiecznie rozmyślający o jedności filozof poprowadzi dla chętnych medytacje, porozmawia o istocie wszechrzeczy i rozwieje wątpliwości. To właśnie mistrz Róża często zastępuje Arcykapłankę w spotkaniach organizacyjnych Plenum Nowej Komuny, gdy ta jest zbyt zajęta kontemplacją Wszechświata...


Arcykapłankę w jej zadaniach wspiera również Komisja Egzaminacyjna, w której skład wchodzą Anna Witecka [Marta Malinowska] oraz Rafał Kochiński [Leszek Phan]. Ich rolą jest wprowadzanie nowych członków w strukturę Instytutu Pokoju i Oświecenia. Ci, którzy pozytywnie przejdą Inicjację, zostają przyjęci w szeregi kasty z tytułem Pielgrzyma.


Duże poruszenie wywołało przyłączenie się do instytutu sławnego Jerzego Grotowskiego [Piotr Milewski] rozwijającego ideę "myślolatarni", sztuki-wehikułu, która ma pozwolić widzom-uczestnikom na sięgnięcie do Jaźni.

 

 

 

 

PIERWSZA FALANGA


Punki to ludzie buntu i czynu. To oni byli gotowi i przelali swoją krew, by Nowa Komuna mogła powstać. Teraz chcą aktywnie wziąć udział w kształtowaniu nowej rzeczywistości oraz obronić Nową Komunę przed ewentualnymi atakami Skinów. Większość punków funkcjonuje w obrębie swojej grupy (drużyny), a łączy ich postać Wielkiego Pancura, który sprawuje faktyczną władzę i może wydawać polecenia dowódcom poszczególnych drużyn. Pierwszym Wielkim Pancurem był Tomasz “Jabol” Jabłoński, który poległ w walce tuż przed ostateczną wygraną. W czasie 1szego Plenum Nowej Komuny punki staną w obliczu wyzwania, jakim jest wybranie nowego przywódcy.

W obrębie Pierwszej Falangi funkcjonują następujące drużyny:

 

Klasztor Pogo-do

Punk nie umarł! Punk gryzie, kopie i JEST GŁOŚNY! Przy ostrych gitarowych dźwiękach Aleksander Zdun [Łukasz Kita], Mistrz Klasztoru Pogo-do wbije do tępych głów dlaczego walka, anarchia i wolność są nierozłączne.

Tu spotkacie członków legendarnej (zwłaszcza wśród nich samych) Dzikiej 3. Zniszczenie jest tu drogą do wyzwolenia i każdy kto tu przebywał może potwierdzić, że wyszedł nienaturalnie spokojny.

Anarchia, Bezprawie, Chaos, DZIKA 3!

 

Jabolowe Ofiary czyli drużyna punków założona i dowodzona do niedawna przez Tomasza "Jabola" Jabłońskiego. Jabol, student filozofii, przerwał naukę na skutek poboru wojska PRL. W trakcie obowiązkowej służby wielokrotnie poddawany był indoktrynacji, nie uniknął fali oraz nacisków ze strony aparatu władzy. Nie tylko nie złamał się, ale po zakończeniu okresu służby, rozpoczął aktywną działalność, której celem było obalenie chorego systemu. Zebrana i dowodzona przez niego drużyna, Jabolowe Ofiary, walczyła w Pierwszej Falandze, a jej wkład w powodzenie rewolucji jest niepodważalny. Chociaż Jabol zginął z glanów skina Czarnego Mietka, to Jabolowe Ofiary nie złamały się i poprowadziły Pierwszą Falangę do ostatecznego zwycięstwa kilka dni później. Grupą dowodzi aktualnie “pierwszy po Jabolu” Robert “Raku” Rakowski [Jakub Barański], a w jej skład wchodzą: Janusz Markiewicz [Bolesław Charkiewicz], Zbyszek “Zguba” Gubiński [Paweł Jasiński], Nina “Szczota” Terczyńska [Kasia Karpińska] oraz Piotr “Żyleta” Tatarak [Jacek Chmielewski]. Na ich melinie króluje jabol na cześć Jabola i/lub wpierdol.

 

Feministyczny Kolektyw Artystyczny "Same Suki" założony 3 lata temu przez przyjaciółki z Bytomskiego Ogniska Artystycznego. W jego skład wchodzą: Alicja "Poświata" Mikuła [Anna Rogala], Lidia "Spinka" Spinkowska [Klaudia Toruń], Róża "Różyczka" Wesołowska [Ola Kiebasz], Sonia "Makówka" Makowska [Ola Wicher] i Joasia "Jenny" Malinowska [Weronika Pęter]. Pierwszym - i jedynym - albumem grupy jest "Punk rock ma okres!". Kolektyw jest też znany ze swoich kontrowersyjnych performance'ów poruszających m.in. tematykę męskości, kobiecości, ciała i patriarchatu.

 

Do Nowej Komuny na rytuał przybył również sam Franciszek Kowalski [Grzegorz Woźniczko], pełniący funkcję nieformalnego ambasadora Falangi na Wyspach. A przy okazji - regularnego dostawcy zagranicznego punka…. i towaru.

 

 

KOLEKTYW RASTA

 

… jak to lud pracujący w lipcu, jest w większości na żniwach. Na Pierwsze Plenum przyjechała oczywiście Big Momma - Krystyna Morze [Kasia Górska], żeby głos trzeciej kasty był należnie słyszany. Miejscowi Rasta gromadzą się głównie w Barze Blancik, prowadzonym przez Magdę Zawadzką [Kasia Gabrysz]. Blancik jest miejscem, w którym karteczki przysług zostawia niemal każdy członek Nowej Komuny, głównie za sprawą serwowanych tutaj wybornych gofrów. Jest to też miejsce gdzie możesz porozmawiać o swoich problemach z osobami która nie zaczną od powiedzenia że mają na wszystko rozwiązanie (tylko nie dojrzałeś by je zrealizować), ani że na pewno da się je rozwiązać dostatecznie ostro pogując. Spokojna mądrość Rasta dobrze pasuje do herbaty, gofrów i jointa, i tu właśnie można ją znaleźć.

 

 

 

INNE FRAKCJE

 

 

Naga Prawda - Media

 

Ujawnienie się jaźni wywróciło do góry nogami środowisko prasy w Polsce. Idee i koncepcje, dotychczas obecne tylko w niecenzurowanym środowisku prasowym na zachodzie, trafiły do świadomości polskich dziennikarzy. Otwarcie Jaźni spowodowało wycofanie się z pracy wielu dziennikarzy. Nie stało się to jednak w przypadku trzonu redakcji Expresu Wieczornego. Grupa zaprzyjaźnionych dziennikarzy zdecydowała, że w świetle zachodzących zmian ważna jest służba dla społeczeństwa i ciągłe pełnienie misji informowania o tym co się dzieje. To właśnie oni są tymi, którzy chcą być w centrum wydarzeń które będą miały miejsce podczas Pierwszego Plenum Nowej Komuny.

Redakcję Nagiej Prawdy tworzy pięć osób o różnych charakterach, tworzących jednak zgraną grupę. W jej skład wchodzą: redaktor naczelny Adam Starzyński [Przemysław Głomb], dziennikarze: Stefan "Kefir" Łagoda [Marcin 'Słowik' Słowikowski], Cezary Głowacki [Mikołaj Wicher], River Phoenix [Agnieszka 'Anathema' Pilc] i Jan Kos [Sebastian Wojdyło]. Czerpiąc inspiracje napływające spoza granic kraju, pracują nad swoim debiutem w nowym społeczeństwie. Bieżące informacje, rozrywka, muzyka, kultura, sztuka – na wszystko to znajdzie się miejsce. A może sensacja, skandale i plotki? Ich głowy są pełne pomysłów. Jedno jest pewne: obok tworzonego przez nich ZIN-a nie będzie można przejść obojętnie.

 

 

69-ta Wędrowna Dryżyna Harcerska z Ciemna “Rude Kruki”

 

Na standardy organizacyjne Nowej Komuny, poziom ogarnięcia drużyny harcerskiej odpowiada w zasadzie organizmowi państwowemu. Założona i prowadzona przez drużynowego Włodzimira “Halala”Jundziła [Kamil Twaróg] grupa jest dość powszechnie lubiana w Nowej Komunie. Zorganizowani, pomocni i rozsądni. Z drugiej strony, harcerskie prawo i i idee nieco różnią się od tych, powszechnie przyjętych w Nowej Komunie. Czy dojdzie do ideologicznych tarć?

Warto dodać, że trzeci zastęp rudych Kruków składa się w całości z rodzeństwa Sojkalewiczów. Pochodząca z Ukrainy rodzina wyjechała na zachód, szukając lepszego życia. Znalazła… nas.

Drużynie, wespół z drużynowym, przewodzi Kapituła, składająca się obecnie z zastępowych: Bogdana "Szefa" Dydyńskiego [Piotr Chmielewski], Zygmunta “Młodego” Michałowskiego [Łukasz Ososiński], oraz Ivana Sojkalowicza [Lagnar Sevensin].

 

 

 

Cispodlasu

 

Artystyczna grupa, która dopiero niedawno pojawiła się w Świgajnie Małym i - jak dotychczas - funkcjonuje poza strukturami Nowej Komuny. W jej skład wchodzą osoby z bloku państw socjalistycznych o rozmaitym pochodzeniu i przeszłości. Grupa ma korzenie indiańskie - założona została w Bieszczadach przez Sat-Okha - syna polskiej uciekinierki z Syberii oraz wojennego wodza plemienia Szaunisów, urodzonego w osadzie Indian w dorzeczu rzeki Mackenzie w Kanadzie. W roku 1945 po zakończeniu II wojny światowej Sat-Okh zaszył się w bieszczadzkich lasach, aby kultywować tradycje swoich przodków. Obecnie duchowym przywódcą Tychspodlasu jest syn Sat-Okha, Adam "sizj-tooh" Supłatowicz [Bartosz Adamiak], natomiast wszystkie decyzje podejmowane są wspólnie na forum grupy.

Część członków komuny za radą starszyzny udała się na północny-zachód kraju, aby w nowo otwieranej Jaźni zachować jak najwięcej czczonych przez nich aspektów i zachować ją w jej pierwotnej formie - jako siłę twórczą, która utrzymuje w istnieniu piękno, harmonię i spokój tego świata. Grupa jest otwarta na wszystkich chcących tworzyć sztukę, doświadczyć jej, pojednać się z nią lub nią zostać.