Chaos w PRL'u
czwartek, 02 sierpnia 2012 20:29
W ramach konwentu Hardkon, trójmiejskiego stowarzyszenia Funreal zrealizowaliśmy larp "Chaos in the PRL" autorstwa Kamila Bartczaka.

Scenariusz realizacji inspirowany był książką "Jarocin w obiektywie bezpieki", prezentującą niecodzienne spostrzeżenia SB na temat młodzieży uczestniczącej w tych legendarnych koncertach. Wg. opublikowanych przez autorów materiałów, wiedza raporty agentów bezpieki informowały m.in o "aktywie młodzieży dążącej do obalenia ustroju PRL drogą rewolucji i zastąpienia go społeczeństwem kastowym, w którym hipisi pełniliby rolę kapłanów, punki natomiast stanowili grupę wojowników". Mimo iż nieco absurdalna, taka wizja młodzieżowej społeczności wydała nam się... literacko ciekawa.

Larp "Chaos in the PRL" przenosił uczestników do hipotetycznej komuny hipisowsko-punkowej, której członkowie przygotowywali się właśnie do Rewolucji. Kształt tego wydarzenia, określenie jak należy odciąć się od dotychczasowej kultury, stanowiły treść tego symuacjonistycznego larpa.

"Chaos in the PRL" był wg. naszej wiedzy pierwszym w Polsce larpem zrealizowanym wg. manifestu "Dogma 99", ogłoszonego w 1999 roku przez grupę norweskich twórców gier aktorskich. Zawiera on zestaw zasad wymuszających na larpach dość mocną dosłowność przestawianych akcji i wydarzeń - nie dopuszczalne jest m.in. reprezentowanie przedmiotu (np. broni) przez umowny rekwizyt. Doświadczenie z takim podejściem do pisania larpów oceniamy korzystnie. "Chaos in the PRL" nauczył nas nieco innego spojrzenia na kreowanie larpowych wydarzeń i emocji, doświadczenie to na pewno przyda się w naszej dalszej pracy. Więcej o "Dogmie 99" można przeczytać na naszym blogu