Miscellanea

Artykuły na najróżniejsze okołolarpowe tematy, które trudno przypisać do innych kategorii.

Polish (Poland)English (United Kingdom)


Larpy Argos

Miscellanea
It is not a joke

polish jokes in larp community

Whole comic can be found here. By the way, great thanks to Scandinavia and the World, for removing thiev's mask from Brother Poland's face :)


Kamil Bartczak

This article is intended as a part of the recent discourse about “Polish jokes” in international larp community.  The reaction of Polish larpers to a joke related to Germany invading Poland, posted at College of Wizardry group, was very emotional and intense - to the point where it can be called outrage. Emotional statements were not well understood, responses naming the reaction the lack of distance, or trolling, heated the atmosphere even more than the original reason. Personally, I think the mutual understanding was not reached here. On one end, huge part of international scene doesn’t seem to understand reaction of Poles. On the other - the Polish community was really unified on the issue. Obviously there are different opinions among Polish larpers as well, but agreement in common position between larpers known to have extremely different worldviews is rather unusual.

Read more...
 
Larp colonialism is not a thing
There are no translations available.

Kamil Bartczak

 

This article is a response to ongoing discussion about postulated phenomenon called “larp colonialism”, which means… well, I don’t know exactly what author of the term had on his mind. I would like to do my best to find if there is anything, which could be described by this term, which would make sense. And as I already spoiled the result in the title - I think that none.

Read more...
 
Jaakko Stenros’ Recurrence

 

meritorical consultation by Annika Olejarz, comic strip by XKCD


This post consist mainly of polemics with Jaakko Stenros’ attempt to define the term „Nordic Larp”. It is one of those posts I will probably feel the need to apologize for in some future. Also, there is more reasonable NL definition here and some approach to the „is larp inherently positive?” question. Don't worry, the last thing will receive another, grave serious article. There are few things to debunk before coming to this however. If you are not interested in a beatifull fractal consequences of logical construct contemporary treated as a definition for Nordic larp scene, or you already familiar with the term „tautology”, you can skip to the last, red paragraph.

Read more...
 
Wojna i pokój. I larp.
There are no translations available.

Notka powstała jako odpowiedź do dyskusji rozpoczętej przez tekst Piotra Smolańskiego „Larp Cywilny” opublikowany na blogu Terra Fantastica. Zachęcam do zapoznania się z tą ciekawą notką. W zasadzie, bez tego niniejszy tekst nie będzie pewnie czytelny. W największym skrócie- wskazuje ona iż bardzo korzystnym aspektem larpa Mir 2: Jarmark Matki Magdaleny był fakt, iż większość postaci nie była w żaden sposób uzbrojona. Rola zbrojnych stała się bardziej znacząca, decyzje o dobyciu broni – trudniejsze, poczucie realności - większe. Gracze, którzy z posiadania broni zrezygnowali, nie byli poszkodowani w kontekście uczestnictwa w larpie. Bardzo cieszy mnie ta konkluzja, bo jest w pełni zgodna z założeniami które z Argosem mieliśmy pisząc Mir. Wpis Piotra rozpoczął dyskusję, w której chciałem zabrać głos. A jak zacząłem pisać odpowiedzi, to zrobiło się ich tyle, że postanowiłem skompilować je w ten oto artykulik.

Read more...
 
Czy ktoś mnie zechce? Uwodzenie graczy
There are no translations available.

popędy w larpach, human drives

Znamy ten scenariusz. Ogłaszana jest nowa, dopracowana, spójna koncepcja larpa. Ma atrakcyjny design document, fajne zdjęcia, może nawet trailer. Oryginalny pomysł. Po jakimś czasie okazuje się tylko, że zabrakło chętnych do gry. Co poszło nie tak?

Idąc dalej – czym różni się larp, który popycha uczestników do wyścigu o bilety, od takiego, który pociąga jedynie garstkę? Myślę, że nie jest to w głównej mierze kwestia tematyki, sławy autora czy nawet jakości prezentacji. Przyjrzyjmy się temu, co w ogóle skłania graczy do uczestnictwa w larpach. Popędom.

 

Read more...
 
Jak ssać w larpach
There are no translations available.

jak ssać w larpach

Dość długo się zastanawiałem, jak stać się lepszym larpopisarzem. Doprowadziło mnie to do ogólnego spostrzeżenia, że mądrzejsi ludzie piszą na ogół lepsze larpy. Z tej konkluzji ciężko jednak wyciągnąć użyteczną receptę – bo jak tu nagle stać się mniej głupim, niż się jest? Każda, wyznaczona przez innych, ścieżka samorozwoju jest wszak fałszywa, prowadząc do reguły że jeżeli powtarza się z pełną dewocją poznaną receptę na oświecenie, to się raczej konsekwentnie głupieje. Skoro jednak znalezienie sposobu na bycie mądrym człowiekiem, a w konsekwencji dobrym lapiarzem, jest trudne, użyjmy znanego z matematyki tricku, i spróbujmy rozwiązać zagadnienie odwrotne. Albo, jeżeli bliższe Ci teologiczne nawiązania, rozwojologię negatywną. I tak, okazało się że określenie recepty na bycie designerem beznadziejnie słabym, z samodzielnie wybudowanym sufitem możliwości, jest znacznie prostsze. Wyszedłem więc badać larpopisarską przyrodę, a ta przyroda okazała się w recepty i przykłady obfitować. W efekcie, zebrałem poniższe przepisy. Wystarczy więc się z nimi zapoznać, i konsekwentnie robić odwrotnie. Albo tak właśnie, jeżeli lubisz ssać. Nie osądzam.

 

Read more...
 
Post-progressive larping manifesto

We, the undersigned larp writers, witnessing and actively taking part in the development of larps, see how much they owe to progressive larping. Not rejecting the legacy of the Nordic larp scene, with its valuable methods and solutions, we also see its shortcomings.

Read more...
 
Epifanie
There are no translations available.

Prezentacja z konferencji KOLA 2014 wprowadzająca pojęcie "epifanii" - krótkotrwałego ale mocnego wrażenia, odciskającego się mocno w wyobraźni gracza i warunki, jakie mogą uprawdopodobnić jego wywołanie u graczy. Plik pdf.
 
10-ty numer Innych Sfer
Written by Kamil   
Thursday, 02 August 2012 22:14
There are no translations available.

10ty numer Innych Sfer Ukazał się już 10ty numer fanzinu Inne Sfery.Kwartalnik wydawany przez stowarzyszenie Wielosfer rozrasta się już do całkiem pokaźnej objętości. Muszę przyznać że wierzę w ten projekt bardziej, niż w fanziny inicjowane do tej pory. Konsekwencja i zaangażowanie redaktorów, oraz całkiem pokaźna ilość autorów pozwala mieć nadzieje, że Inne Sfery staną się stałym elementem larpowej sceny.
Zachęcamy to lektury, zwłaszcza że czasem można tam znaleźć artykuły pisane przez członków Argos. Najnowszy numer można pobrać tutaj.
 
Po Koli - czas na dyskusje.
Written by Kamil   
Sunday, 05 February 2012 23:33
There are no translations available.

I stało się, pierwszą polską konferencję poświęconą larpom mamy za sobą. Kola , zorganizowana przez stowarzyszenie Wielosfer odbyła się w dniach 14-15 stycznie we Wrocławiu. Myślę że wydarzenie było przełomowe dla polskiego larpingu z przynajmniej kilku względów. Najważniejszym z nich jest chyba masowe dojście do wniosku że twórców larpów w tym kraju trochę jest, potrafią ze soną rozmawiać, i mają sobie coś do przekazania. Konferencja zaowocowała też pierwszą publikacją larpową .

Oddawszy honory historycznemu aspektowi wydarzenia oraz publikacji, możemy wreszcie rzucić się do dyskusji, polemiki i recenzowania zawartych w niej materiałów. Zaczynajmy więc!
Read more...
 
Można już bić kobiety
Written by Kamil   
Friday, 22 July 2011 19:05
There are no translations available.

Niniejsza notka została sprowokowana niedawną dyskusją na cytowanym już tu blogu Jawne Sny dotyczącą kolejne części Tomb Raidera. Cykl przygód Lary Croft jest prawdziwym tasiemcem, jednak najnowsza odsłona w istotny sposób różni się od poprzednich - Lara zaczęła się brudzić i krwawić. Efekty biegania po bagnach i stoczonych walk będą teraz widoczne na postaci bohaterki, jak wynika z opublikowanych materiałów, z naturalistyczną dokładnością. Abstrahując od rozważania jakie motywy kierowały twórcami w tym przypadku (odświeżenie wizerunku, urealnienie bohaterki, buzz medialny?), można spostrzec że takie przedstawienie heroin w popkulturze zaczyna pojawiać się coraz częściej.

Film "Salt" (2010) z Angeliną Jolie był wcześniejszym zwiastunem zmian. W jego trakcie równie często można było zobaczyć bohaterkę poobijaną i zakrwawioną (film zaczyna się jej przesłuchiwaniem w Korei Płn) jak i jako super-modelkę w pełnym makijażu. Fakt że w ostatniej części Harrego Pottera otarć nabawiła się nawet Hermiona (pod koniec wyglada gorzej niż trzeci z drużyny bohaterów, ten rudy... ) pieczętuje nowy etap ewolucji wizerunku bohaterki heroicznej.

Read more...
 
<< Start < Prev 1 2 Next > End >>

Page 1 of 2

Zostańmy w kontakcie!

  • Profil Akademii Argos na Facebooku
  • larpowy kanał Argos w Youtube