Polish (Poland)English (United Kingdom)
Kobiety w zbrojach

Chcemy, żeby udział w każdej płaszczyźnie gry Mir był otwarty dla każdego uczestnika, bez względu na płeć. Z drugiej strony, chcemy też przekonującego świata gry, w którym podział ról społecznych pomiędzy kobiety i mężczyzn był wyraźny. W jaki sposób pogodzone zostaną te aspekty?They won't call me Mother, or Sister, or Wife,
They will know me or not by the strength of my life.


Przede wszystkim zamierzamy wykorzystać całą wolność, jaką dopuszcza setting. Wzorowany jest na średniowieczu a to oznacza, że jest okresem, który daje kobietom więcej wolności. Będąc szlachcianką, masz prawo dysponowania swoim majątkiem, dziedziczenia, uczestniczysz w więzach lenna. Nie uciekając się do przykładu Joanny D’Arc znane są przypadki kobiet dowodzących obroną swoich zamków, nie mówiąc o zarządzaniu ziemiami i poddanymi. Pamiętajmy też, że życie w Mirze to w dużej mierze walka o zapewnienie podstawowych, z naszego punktu widzenia, środków przetrwania. W sytuacji, gdy od wykonanej pracy zależy uniknięcie śmierci głodowej, a od odwagi - przeżycie, sprawy społecznej roli płci schodzą na dalszy plan. Z drugiej strony, świat Miru stawia wymagania swoim mieszkańcom, i są one zależne od płci. Inne są oczekiwania wobec męża, inne - wobec białogłowy. Tej warstwy w grze również nie zabraknie.

Jesteśmy otwarci, i chętnie widzimy, role kobiece w każdej warstwie gry. Nie ograniczamy w żaden sposób dostępu do ról związanych z polityczną władzą, nauką czy wątkami przygodowymi i walką. Nie jest to zresztą, w kontekście larpów Geas, nowością. Chcielibyśmy jednak zachować w przypadku postaci mocno wychodzących ze “standardowego” wizerunku średniowiecznej kobiety, kontekst wyjątkowości. Jeżeli chcesz zagrać kobietę - wojowniczkę, milej będziemy widzieć córkę, która po śmierci ojca chwyciła jego miecz by obronić rodzeństwo, wdowę dowodzącą drużyną poległego rycerza, niż zawodową najemniczkę, czy poszukiwaczkę przygód. Jako kobieta - uczony, wolelibyśmy byś należała do zakonu, a motyw walki o możność prowadzenia Twojej działalności w świecie zdominowanym przez mężczyzn był elementem Twojej przeszłości. Kreśląc skrajny przypadek - możesz zagrać kobietę - raubritterkę i bandytkę, wtedy będziemy musieli dobrze uzasadnić w jaki sposób zdobyłaś szacunek w bandzie degeneratów. Cieszymy się na myśl o takiej postaci.

Mimo wszystko, jeżeli chcesz zagrać wyemancypowaną postać i nie kłaść nacisku na walkę płci w swojej historii, to również zapraszamy na naszego larpa.