O larpach

Recenzje larpów i teksty związane z istniejącymi larpami i pokrewnymi wydarzeniami.

Polish (Poland)English (United Kingdom)


Larpy Argos

Wrażenia z gdańskiego Jeep Nighta
Wpisany przez Fulko   
niedziela, 12 czerwca 2011 21:51

Byliśmy (Aileen i ja) na drugim gdańskim Jeep Nighcie w niezawodnym klubie Maciuś (hm, kiedy poprzednio byłem tam na konwencie, gorącą nowością nie były jeszcze żadne jeepy, ale dyskietki z Kryształami Czasu). Ponieważ udało się nam wpaść na krótko, zobaczyliśmy tylko dwa (a zagraliśmy w jeden) jeepy: bardzo różne, ale oba bardzo fajne.

Pierwszy to "Ławeczka" Mateusza (spiritus movens ZT). Rzecz prosta, krótka, dynamiczna -- i komiczna: nie żadne tam jeepowe duszoszczypajuszcze smęty, ale dawka zdrowego slapstickowo-sitcomowego humoru wokół jednego dnia z historii zwykłej ławeczki w parku. Kilka rekwizytów, aranżacja przestrzeni, lista postaci i proste zasady plus dynamiczne wprowadzenie wyzwoliły w graczach zaskakujące pokłady vis comica i zdolności improwizatorskich. Momentami tarzaliśmy się ze śmiechu (i przepraszam za Space Nazis ;-p).

Natomiast "Zagraj to jeszcze raz, Sam..." Ingiela (ostatnio autora mocnego Camp Vifon na Puckonie) to całkiem poważna gra w klimacie cinema noir czy powieści Chandlera. Wiecie: mężczyzna z przeszłością (detektyw, przystojny), kobieta po przejściach (piękna, potrzebuje pomocy) -- toposy wszystkim znane. Ale właśnie dzięki temu w połączeniu z szerokim wachlarzem przemyślanie zastosowanych technik jeepowych w "Zagraj to jeszcze raz, Sam..." są kanwą do gry trzymającej w napięciu i obfitującej w błyskotliwe improwizacje. Co ważne, ten jeep wydaje się skupiać nie tyle na warstwie emocjonalnej (jak wiele znanych jeepów, choćby Previous Occupants), ale metafabularnej: chodzi o to, jak z zadanych motywów, postaci, narzędzi wspólnie stworzyć opowieść o określonych walorach.

Ta realizacja "Zagraj to jeszcze raz, Sam..." była próbą przed "zapakowaniem" scenariusza do postaci dostępnej innym MG, więc szukajcie go na konwentach (może na następnym Puckonie?). A jeśli poczujecie zmęczeni poważnymi jeepami i metafabułą, poszukajcie "Ławeczki".

 

Zostańmy w kontakcie!

  • Profil Akademii Argos na Facebooku
  • larpowy kanał Argos w Youtube