O larpach

Recenzje larpów i teksty związane z istniejącymi larpami i pokrewnymi wydarzeniami.

Polish (Poland)English (United Kingdom)


Larpy Argos

Titanic 2013

Zachęcony popularnością poprzedniego artykułu, oraz wnioskami o jego odświeżenie, popełniam wpis niniejszy. Jak wyglądałaby larpowa wersja „Titanica” zrealizowana przez polskich twórców w bieżącym roku?
Piotr „Kula” Milewski, Katarzyna „Górka” Górska
Korzystając z przerwy, jaką Kula urządził sobie w robieniu larpów o janiołach i diabołach, ten duet zafunduje nam opowieść o grupie pasażerów którzy walczą o miejsca w łodziach ratunkowych. Jak określić kto najbardziej zasługuje na uratowanie się z katastrofy? Czy można udowodnić swoje prawo do życia? Tego typu pytaniami zostaną uraczeni uczestnicy larpa, o dziwo, z całkiem udanym rezultatem.


Krzysztof „Flap Jack” Maj
Larp akcji dla którego zatonięcie statku jest finałem. Będzie włoska mafia! Będą irlandzcy przemytnicy! Będzie wóda! Będą laski, dragi i spluwy!


Scenarzyści Fantazjady
Z braku pomysłów na 15stą edycję larpa Titanic, twórcy Fantazjady rozwiązania poszukają w slapstickowej autoparodii. Będą latające torty, spadające kowadła, poszukiwanie żony dla kapitana i anachronicznie nazywane instytucje (jak PKO – Pierwsza Komisja Okrętowa).


Grimuar
Tajemnicza, zimna i powodowana niejasnymi motywami Góra Lodowa postanawia zmierzyć się ze Statkiem. Pomimo intryg i zabiegów Morza, Sztormu i Lodu, do zderzenia jednak dochodzi. Burta, Rufa, Bulaj i To Małe Coś Do Zaczepiania Cumy wpadają w lodowate odmęty, gdzie będą dalej snuli swoją opowieść. Mroczną, wielowątkową i solidnie nadużywającą rzeczowników pospolitych pisanych z wielkiej litery.

Aha, tam byli jeszcze jacyś śmiertelnicy, ale mało kogo obchodziło co się z nimi stało.


Zofia „Zula” Kaleta
Wszyscy czekają na zapowiedzianego larpa – komedię romantyczną dziejącą się kambuzie. Opowiadać ma ona dwóch zespołach zgromadzonych wokół rywalizujących kucharek. Tylko jedna z nich przygotuje najdoskonalszy tort, ale liczne wątki miłosne sprawią iż w finale wszyscy pogodzą się. W rozśpiewanej szalupie ratunkowej oczywiście. Czekamy, Zula.


Scenarzyści Orkonu
Impreza była niezapomniana, na pewno wrócimy za rok. Chciałem podziękować Fionce za podwiezienie do monopolowego w środę, Bestii za miejsce w namiocie, chłopakom ze Świniobicia za bibę przy ognisku, Ape’owi i Kurze za questa z hamakiem. Do zobaczenia znowu w Łutowcu!

Aha, i był tam jeszcze jakiś larp o statku.


Dominik „Dracan” Dembiński
Z larpa Dracana dowiemy się, że dotychczasowa historia romansu Jack’a i Rose była brutalnie ocenzurowana. Tak naprawdę, w scenie w samochodzie udział brali również: John, dekadencki biseksualny homoromantyczny pisarz; Wanda, wycofana masochistyczna lesbijka; oraz Salma – tancerka egzotyczna, której preferencje seksualne wymagałyby pięcioczłonowej nazwy.
Kameralny larp opowiedziany jest z perspektywy tylnego siedzenia samochodu, do którego wracają co jakiś czas bohaterowie. Oczywiście wszyscy uczestnicy larpa biorą w nim udział w celu poczucia dramaturgii wydarzeń.


Scenarzyści Flambergu
Scenariusz zakładający odwzorowanie opowieści o tonącym statku przez pięcioosobowe grupki mistycznie powiązanych graczy napotkał pewne trudności: główni enpisi (Jack i Rose) zajęli się grą między sobą i zaniedbali rozdawanie questów. Nie mniej statek zatonął zgodnie z planem w niedzielę o 13tej. To znaczy – fabularnie zatonął. Z przyczyn bezpieczeństwa larp był bowiem rozgrywany na łące w letni dzień, z zastosowaniem takich rozwiązań jak „punkty wyziębienia”, „licznik traumy” i „paski motywacji”.


Jakub „Fingrin” Tabisz
Jeep.. przepraszam, przedstawienie improwizowane, o jakichś ludziach na statku. Opowieść skonstruowana wokół kilku motywów bądź rekwizytów, stanowiących kanwę dla rozwoju wydarzeń. Wraz z larpem, powstaje metodyka jego oceniania. Czy wasz larp był skonstruowany wokół kilku istotnych rekwizytów? Nie? A przecież mógł być! Dlaczego nie był? Widzicie, był gorszy.


Artur „Ecu” Wysocki
Larp o topieniu się w zimnej wodzie. Immersyjny, dkwdk. Gracze przechodzą warsztaty z podtapiania, i bycia podtapianymi. Następnie są podtapiani.
W ogóle, to podtapianie zastosowano tylko dlatego, że Ecu nie dostał zgody na podłączenie uczestników do akumulatora.


Wielosfer
Gra terenowa o konflikcie między wrogimi załogami łodzi ratunkowych. Larp odbywa się na morzu, z prawdziwymi łódkami i aplikacją na smartfony do śledzenia ich pozycji. Gracze bawią się świetnie, radośnie ścigając i topiąc słabszych, po czym narzekają na lagi w sieci GSM.


Krzysztof „Szaman” Chmielewski
Larp „Titanic” podobno się odbył, i był całkiem udany. Tak twierdzą osoby, które podobno znają jego uczestników. Została z niego nawet napisana relacja, wyryto ją jednak jedynie w 15stu tabliczkach glinianych, więc grono osób które ją przeczytały jest mniejsze, niż liczba ocalałych z katastrofy irlandzkich pucybutów podróżujących w szóstej klasy kajutach (ładunek węgla podróżował w klasie 5).


Edit 3.XII.2013

Liveform
Titanic, prestiżowy transatlantyk przewożący towarzyską śmietankę z całego świata, zaplątaną w gęstą sieć intryg, nieubłaganie zbliża się do... dryfującej platformy wiertniczej, załadowanej urobkiem w postaci kilku tysięcy baryłek ropy. Dzielni politycy, żołnierze, mafiozi, kurtyzany knują podczas długiego rejsu. Knują gdy statek wpada na platformę, powodując serię spektakularnych eksplozji. Knują patrząc na monumentalną sylwetkę złamanego na pół okrętu, tonącego w rozlanej, płonącej ropie. W ostatniej scenie, na ostatnim wystającym ponad fale i płomienie kawałku statku, kapitan honorowo strzela sobie w głowę. Koniec.


Agnieszka "Plusz" Rogowska wg. Marcin "Matmiś" Stefaniak
Larp jest o statku "Wilhelm Gustloff". Do grona zaokrętowanych na rejs uciekinierów przenika duch Jana Bytnara ps. "Rudy". Oraz postacie graczy z współczesności, bo raz, że całość odbywa się na planie związanym z Rudym, a dwa - Szczęśliwi Czasu nie liczą. W trakcie larpa okazuje się, że Wilhelm Gustloff z NSDAP był Prorokiem Tronu, który fingując własną śmierć w 1936 zamienił się w statek. W ogólnej konfuzji gracze nie wpadają na to, by skrutować aurę sowieckiej torpedy ;->


Edit 16.V.2015

Argos wg. Kamil "Rauch" Krauch
W związku z nie otrzymaniem unijnej dotacji Argos rezygnuje ze zrobienia larpa i wycofuje do swego leża by snuć sny o potędze.

 

 

Zostańmy w kontakcie!

  • Profil Akademii Argos na Facebooku
  • larpowy kanał Argos w Youtube